Evrende birçok rengin temelini oluşturur siyah ve beyaz. Birlikte kullanıldığında nitelik ve durum olarak zıtlığı barındırır içinde. Ters kutuplarda yer alan iki kavramın buluşması, kainat ve yaşam döngüsü bu zıtlık üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda zıtlık kendi içinde dengeyi barındırır. İki renk bir araya geldiğinde diğerini anlaşılır kılar. Eskilerin siyah beyaz filmlerini düşünün. Şayet siyahın yanında beyaz olmasaydı geçmişten günümüze kalan siyah beyaz fotoğraflar ve filmler var olmayacaklardı. Bugün bu iki rengin zıtlığının birlikteliği sayesinde geçmişe ait birçok görsel materyale ulaşabiliyoruz.

Farklı din, inanış ve kültürlerde de siyah ve beyazın temsili bir arada barınır. Birçok dinde ikisi birlikte sunulmuştur ki kişi özgür iradesi ile ikisinden birine yönelebilsin. Beyaz ise burada iyiliğin temsilidir. Maniheizm’de aydınlık ve karanlığın savaşını temsil eder siyah ve beyaz. Bu inanış bu iki zıtlık üzerinde kurulmuştur. Hiçbir zaman ne beyaz siyaha ne de siyah beyaza üstünlük sağlayamamıştır. Çin kültüründe ise siyah beyaz denilince akla Ying ve Yang sembolü gelir. Simge birleştiklerinde tam daireyi oluşturan iki balık motifinden meydana gelmektedir. Bu balıkların göz renkleri ile kendi renkleri zıtlık içerisindedir. Siyah balıkta beyaz göz, beyaz balıkta ise siyah göz bulunur. Bu sembole göre her şeyin özü ve çekirdeği kendi zıddından oluşmaktadır. İyiliğin özünde kötülük vardır. Çünkü iyilik içinde barınan kötülüğü bastırır ve onu yok eder. Yok etmek de bir kötülük olduğundan aslında iyilik de kendi içinde kötülük gerçekleştirmiş olur. Kötülük ise iyiliği yok ederek kendi başına kalacak, kendisiyle çelişecektir. Bu da ortaya barışı çıkaracaktır.

 Duygusal yaşamımızda da siyah ve beyazın zıtlığına bolca yer vardır. Yeri gelir kendimizi kökü siyah renginden gelen “karamsar” kavramı içinde bulsak da aldığımız iyi bir haber ile önümüze “beyaz” bir kapı açılır. Burada beyazın temsili umut, mutluluk ve ferahlıktır.

Günlük hayatımızda ise birçoğumuz kıyafet ve takılarımızda siyah ve beyaz renklerini bir arada kullanmayı severiz. Siyah bir döpiyesi beyaz bir gömlekle resmi hale sokar, dış görünüşümüzü dengeleriz. Beyaz bir elbiseyi siyah aksesuar ve takılarla destekleyerek kombinimizde uyumlu bir hava yaratırız.  Veyahut siyah bir elbise ile birlikte kullanacağımız beyaz incilerle kombinimizi yumuşatabiliriz. Kısaca siyah ve beyaz zıtlığını dengeli bir şekilde kullanarak kombinlerimizi dikkat çekici kılabilir, bulunduğumuz her ortama uyumlu bir hale gelebiliriz.

1

 

Günümüzde modanın öncüsü birçok marka siyah beyaz renklerine tasarımlarında yer veriyor. Birçok kültürde farklı anlamlar yüklenen ve dengenin sembolü olan siyah beyazı Vera Luz ailesi olarak mücevherlerimizde biz de kullanıyoruz. Siyah ve beyazın harika uyumunu takı ve mücevherlerimizde yakalayarak kadınlara zıtlığın yarattığı zerafeti sunuyoruz.  Siz de iş ve gündelik hayatınızda ve katıldığınız önemli davetlerinizde Vera Luz’un siyah beyaz birlikteliğinden oluşan birbirinden değerli taşlara sahip takıları ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

2

4