Daha Aralık ayının ilk günlerinden, ayın sonunu getiriyor ve yeni yıl kutlamalarını düşünmeye başlıyoruz. Yılbaşı akşamı nereye gidilecek ya da evde mi olunacak? Ne giyilecek, ne takılacak, ne yenilecek? Programdan programa koşarken  “Yılbaşında ne yapacaksın?” sorusu  “Hava da bugün soğuk” klişesi kadar normalleşiyor.

Hava biraz daha soğumaya yüz tutarken bu ayda, rengarenk ağaçlar, süsler, ışıklar, vitrinler, kestane kokan sokaklar içimizi ısıtıyor, bizi yeni yılın gizemli heyecanına ortak ediyor. Geri sayım dediğimiz yılbaşı rutinini farkında olmadan daha ayın başında yapmaya başlıyoruz aslında. Bu özel günde dışarıda geçirecekleri bir program yapmayanlar bile evde keyif yapacakları yılbaşı akşamının kıymetini biliyor, heyecanlarını saklamıyorlar. PTT diye bilinen pijama, terlik, televizyon seçimini yapmış olsalar dahi bir yılbaşı ağacı, loş bir ışık ve süslemeleri yine yerinde duruyor. Dememiz o ki istisnasız herkes yaşıyor, yaşatıyor yeni yıl ruhunu.

Evde geçirilen yılbaşı ister yalnız olsun ister aile ya da dostlarla, en az sizin kadar süslenmiş bir ev ortamını hak ediyor. Bunun için yılbaşı ağacınız hazır olsa bile diğer ev süsleme sanatı detaylarını unutmamak gerekiyor.  Bundan sonrasında eviniz ve sizin için örneklerle vereceğimiz birkaç önerimiz olacak.

“Yılbaşı ağacı bir Türk geleneği mi?” tartışmalarına girmeyeceğiz ama evimizin olmazsa olmazı bir gelenek olduğu kesin. Bunun için önce ev süsleme sanatı önerilerimize yılbaşı ağacından başlayalım. Çoktan süslemiş olsanız bile belki üzerine ekleyeceğiniz ya da baştan yaratacağınız birkaç detay bulabilirsiniz.

Bizim önerimiz sadelik ve doğallıktan yana. Detayları ise aşağıda…

Salonunuzun bir duvarı boş ise, yılbaşı akşamı sonrasında da dekorasyon için kullanabileceğiniz kolay ve renkli tasarım için kuru ince odunlar, zevkinizin eseri birkaç süs ve ışık yeterli. Odunları silikon ile duvarınıza kolayca monte edebilirsiniz.

Ağacınızdan artan süslemeleriniz ve boş vazolarınız var ise köşe başı süslemesi yerine geçecek bir tasarım yine hem renkli hem sade olacak.

Yılbaşı sofrasının mumları o akşamın süslemelerine sıcaklık katsın ve yeni yıl konseptine yakışır olsun istiyorsanız işte size öneri.

Sofranızı aydınlatacak mum tasarımlarınız için yüzen mum ve yılbaşı çiçeği olarak her sokakta bir çiçekçide bulabileceğiniz “kokina”lardan bir demet ayırmanız yeterli. Suyun içinde detaylarıyla büyüleyen bu kırmızı çiçek mumlarınızla çok yakışacak.

Evde yılbaşı konseptinde, evdeki huzuru sadelikle süsledik. Bunu yaparken sizi de unutmadık. Evinizde misafirlerinize bu ortamı yaratırken siz de kendiniz için sade bir şıklıktan yanaysanız Vera Luz’un her kombine uyabilecek modellerine bir göz atın.

“Ateş ve Su” yu simgeleyen bileklik sizin için seçtiklerimizden sadece biri.

Vera Luz iyi yıllar diler.