Elmas, bilinen adıyla pırlanta asaleti yansıtır. Birçok takı ve aksesuara ise paha biçilemez bir değer katar. Aksesuar ve takılarında pırlantayı kullanan kişinin ise özel anlarını anlamlı kılar, kendini özel hissetmesini sağlar. Evliliğe ilk adım başta olmak üzere birçok kadının hayatında ise apayrı bir yeri vardır.

 

DR 11978DR 11806

Pırlanta birçok kadının hayallerini süslese de satın alınan bu değerli taşın sahte olması ciddi bir hayal kırıklığı yaşanmasına ve ciddi bir meblağın da sokağa atılmasına sebep olur. Bu nedenle ileride hayal kırıklığına uğramamak adına gerçek pırlantanın özelliklerini bilmek de fayda var.  Peki pırlanta alırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle pırlanta kolye, küpe ve yüzük alınırken yanında sertifikası mutlaka olmalıdır. Sertifika bilgileri muhakkak sorulmalıdır. HRD ve ya GIA başta olmak üzere bilinen ve uluslararası alanda geçerliliği olan sertifikalar gerçekliğinin ispatıdır.

Parlaklığı ise pırlantayı diğer değerli taşlardan ayıran en önemli özelliğidir. Çünkü pırlanta yüksek bir  kırılma katsayısına sahiptir ve içinden geçen ışığı çok fazla büker. Bu da pırlantanın diğer değerli taşlara nazaran çok daha parlak olmasını sağlar. Kuvars ve cam gibi maddelerden yapılan takı ve aksesuarlar yüksek kırılma katsayısı olmadığından ışık içlerinden doğrudan geçmekte ve pırlantada olan parıltılı görünüm de oluşmamaktadır.

İşte bu iki özellikle pırlantanın gerçek değerini anlayabilmek mümkündür. Manevi değerine gelince ise her kadın için paha biçilemez bir değere sahip olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

38