Carat ağırlığı, kesim, renk ve berraklık. Bunlar pırlanta satın alırken dikkat etmemiz gereken başlıca özelliklerden. Hem erkeklerin kadınlara hediye arayışlarında onlara yol göstermesi, hem de kadınların bilgi edinebilmesi adına birkaç ufak detay paylaşmakta yarar var.

Carat, bir pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan özel bir ağırlık birimidir. Pırlantanın carat ağırlığı ve boyutları büyüdükçe değeri de o ölçüde artar.
Bir carat elmas elde edebilmek için yaklaşık 250 ton maden işlenir. Pırlanta doğada asla kaybolmayacak olan bir güzellik olarak öngörülür. Pırlanta fiyatlarını karşılaştırırken carat konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, taş adedidir.
 Örneğin tek taşlı ve 0.45 carat taş ağırlığı olan bir alyans, 5 taşlı ve 
toplam carat ağırlığı 0.45 carat olan bir alyanstan çok daha zor bulunur ve
 dolayısı ile çok daha değerli olacaktır.

Pırlanta üzerinde insan eliyle yapılan tek işlem kesimdir. Oranları, simetrisi ve cilası iyi olan pırlantanın ışıkla olan etkileşimi en üst düzeyine çıkar. 
Böylece pırlanta daha fazla parlaklık ve ışıldamaya sahip olur. Kesim, aynı zamanda pırlantanın şeklini de belirler.
Zümrüt, kalp, yuvarlak, oval, damla, prenses ve markiz en çok bilinen kesimler arasındadır.
1
Elmasta aralarında çok ince farklılıklar olan 20’den fazla renk bulunmaktadır. Bunlar alfabetik sıra ile D – Z arasında dizilir. Renk skalasının üst ucunda olanlar daha nadide olduklarından daha pahalıdır.

Her elmas tektir. Doğa her pırlantanın onu takan kişi kadar eşsiz olmasını sağlamıştır.
Pırlantanın içinde var olan ve “iz” olarak adlandırılan doğal özellikler taşın içerisinde özgün bir parmak izi gibidir.
Genellikle çıplak gözle görülemeyen bu küçük izler, elmas yer kabuğunun altında oluşurken meydana gelir.
Bu izlerin sayısı, türü, rengi, boyutu ve konumu da pırlantanın değerini etkiler.
2
Bütün bu bilgileri elde ettikten sonra pırlanta alışverişiniz daha da kolaylaşacak. Mücevheratta bilgi sahibi olup alışveriş yapmak en doğrusudur. Bundan sonrası size kalmış. Yüzüğü kullanacak kişinin zevkleri, beğendiği modeller, ve sizin bütçeniz. Kaliteli pırlanta sahibi olurken, aynı zamanda tektaş, beştaş ve tamtur gibi farklı çeşitler ve seçenekleri de kendi zevkinize göre satın alabilmeniz adına Vera Luz size yol gösterecektir…
shutter

Vera Luz ışıltısından vazgeçmeyin…