Paris… Aşıklar Şehri… Paris denildiğinde akla gelen ilk dize. Sen Nehri’nin üzerinde, tüm ahengi ve düzeniyle dimdik ayakta duran bu güzel şehir, asil ve zarif bayanları, hoş seda şarkıları, tatlı tuzlu mutfağı ile romantik ve huzurlu bir gezi hayal edenlerin başının tacı. Filmlere, romanlara ilham olan Paris’i düşündüğünüzde sizin de gözünüzün önüne pırıl pırıl mücevherler ile sokaklarında dans eder gibi süzülen şapkalı ince hanımefendiler gelmiyor mu?

Şu anda orada olmasanız bile, Paris sokaklarında gözlemci Amelié yürüyüşleri ile şehrin her kokusunu içine çektiğinizi ve etrafı seyrettiğinizi varsayın.

Cafe

Kahve keyfi için ilk yapmanız gereken kendinizi o karakterli kafelerinden birine atıp kruvasanın tadına bakmak, siyah uzun kadife elbisenize renk katan şık yüzüğünüzle kahvenizi yudumlamak olmalıdır.

DR 07995

İşte böyle bir mor turmalin taşı size o tazecik kahvenin yanında eşlik edecek ve pırıltısı ile bütün kafenin dikkatini çekeceksiniz!

Gelelim kahvenizi içtikten sonra gideceğiniz ilk yere… Eiffel Kulesi! Hala keşif yürüyüşlerindeyiz ama şehrin tadını çıkarıyoruz.Unutmayın.

37e7ffe26639ca53135f59f6aeebb262

Önce durup uzaktan bakıyorsunuz. Endamı ile bir film karesine çağırıyor sizi. “Paris, je t’aime” den bir kare mesela. Eiffel’in en tepesine çıkıp da uçuşan saçlarınızla hiçbir zaman unutmayacağınız, unutamayacağınız o manzaraya bakarken Paris rüzgarının kulaklarınızda sallandıracağı bu hafif küpeler tam Eiffel’in sonbahar havasına göre.

24Gün sonuna doğru, insanların belki de biraz daha az olduğu Paris’in dışına, doğanın eteklerine atabilirsiniz kendinizi.

France_mountain

Nefes kesici bir manzaranın yanında siz de nefes kesmek isterseniz, kan kırmızı rengiyle Fransız tutkusunu simgeleyen pırlantalarla süslü yakut yüzüğünüz bu güzel ortama sizinle eşlik edebilir.

DR10167.

 

Paris’in ara sokaklarına geri döndüğünüzde karanlık hafif çökerken yaşanmışlığın geleneksel detayları, soluk ama huzurlu renkleri size de yansır belki…

France_home

Gözlerinizi açtığınızda belki Paris’te değilsiniz ama şehrin kokusu gibi üzerinize sinen Vera Luz renkleri hala sizinle olabilir.