Son yıllarda Fatma Ana’nın eli hem dünyada hem de ülkemizde birçok tasarımda kullanılmaya başlandı. Giyim, takı, aksesuar ve çantalardan tutun günlük hayatta kullandığımız birçok objeye kadar Fatma Ana’nın Eli’ni görmeye başladık.

hamsa hand

 

Kimi kültürlerde yukarıya dönük, kimi kültürlerde aşağıya dönük el şeklinde bulunuyor. Fatma’nın Eli Arapça’da ‘Hamse Eli’olarak biliniyor. Hamse beş anlamına geliyor ve semboldeki beş parmağa işaret ediyor. Sembolün anlamı ise güç, kudret ve bereket. Sadece Arap topraklarında ve İslamiyet’te değil, Hindu ve Musevilerde de değerli bir sembol Fatma’nın Eli. Ancak onlar Meryem Ana’nın Eli olarak isimlendiriyorlar bu simgeyi. Ayrıca bu sembolün nazar boncuğuna benzer bir anlamı da var. Üzerinde taşıyan kişiyi ya da mekanı kötü enerjilerden koruduğuna inanılıyor.

Hikayesinin ise şöyle olduğu rivayet edilir; Fatma, kocası Hz. Ali’yi genç ve güzel bir odalıkla görünce o sırada pişirmekte olduğu helvaya şaşkınlıkla elini daldırır, karıştırmaya başlar ve eline hiçbir şey olmaz. O günden sonra elinin kutsallığına ve gücüne inanılır.

İster akım deyin, ister inanış… Günlük hayatında manevi olarak kendini güçlü hissetmek isteyen birçok kişi bu sembole giyim ve aksesuarlarında veya yaşadıkları mekanlarda yer veriyor.

Biz de Vera Luz olarak tasarımlarımızda Fatma’nın Eli’ne yer verdik ve sizlere bereket ve bolluk getirmesini umuyoruz.

İşte Vera Luz’un Fatma’nın Eli tasarımlarından bazıları;

fatmanın_eli_bileklik

 

fatmanın_eli_kolye

 

fatmanın_eli_kolye

 

fatmanın_eli_bileklik_2