Mısır prensesi Kleopatra’yı tanımayan yoktur. Dahiyane zekasının yanı sıra efsanevi güzelliği ile günümüze kadar ulaşabilen nadir kadın yöneticilerdendir. Dönemine kadar Kleopatra adını taşıyan yedinci kadın olmasına rağmen tarihe damgasını vurmuştur. Mısır’da onunla aynı adı taşıyan kadınların arasından sıyrılarak, günümüze dek ulaşan tek Kleopatra olmayı başarmıştır. Hayatı boyunca dillere destan olan aşklar yaşamış, gene esrarengiz bir biçimde yaşamına son vermiştir.

Birçoğumuz ise Kleopatra’yı okuduklarından ve hayatını konu eden filmlerden tanırız. Aslında Kleopatra sadece başarılı bir yönetici değil, aynı zamanda döneminin başarılı moda ikonlarındandır. Antik Mısır modasına yön veren takı ve aksesuarları ile tarihinde en çok dikkat çeken kadın karakterler arasında yer alır.

111

 

Günümüze dek Mısır’da yapılan tarihi kazılarda Kleopatra’ya ve dönemine ait kadınlara ait takı ve aksesuarlar ise bu moda akımının göstergesidir. Hatta öyle ki geçmişten günümüze birçok modacı bu kazılardan çıkan antik takı ve aksesuarları kendine ilham alarak kreasyonlarında Mısır prensesi Kleopatra’nın adını taşıyan koleksiyonlar çıkarmışlardır. Kullandığı aksesuar ve takılarıyla modaya yön veren Kleopatra şüphesiz ki bundan sonraki yıllarda da en çok ilham alınan kadınlar arasında yerini koruyacaktır.