Takının dünden bugüne yaşamımızdaki önemi çok büyük. Yüzyıllardır farklı amaçlar için insanların hayatında önemli bir rol oynamaya devam ediyor.
İlk olarak kabilelerde fil dişleri, deniz kabukları gibi doğadan parçalarla başlayan bu serüven, takılara yüklenen dinsel ve büyüsel anlamlarla gelişiyor.Takılarda önce maden kullanılırken arkeologların kazıları sonucu doğal altın ve gümüşe ulaşılıyor, taşlar zamanla işlenerek renklendirilip forma sokuluyor ve belirgin bir aksesuar şeklini alıyor. Çok eskiye dayanan takının ve mücevherin kuyumculuğa dönüşmesi ise ilk olarak Mısır ve Mezopotamya topraklarında başlıyor. O zamanlar zenginlik, kendini ifade etme ve sosyal statü simgesi olarak varolan takılar, o dönemin önemli insanlarına özel olarak üretililiyor.

Takılar sosyal statü belirtisi olduğu gibi aynı zamanda da genç kızların ve kadınların şimdi ki gibi yine o dönemlerde de nişanlı veya evli olduğunu ayırt etmek için de kullanılıyor.
kupeler
Günümüzde ise kadınların vazgeçilmezi olarak güzellik,zerafet ve bütünlük için hala son derece popüler bir şekilde kullanımaya devam ediyor. Modern toplumlarda zaman geçtikçe takı sadece kadın aksesuarı olarak değil, erkekler için de bir aksesuar olarak hayat buluyor. Broş, kolye, bileklik ve kol düğmesi gibi aksesuarlar da erkekler için bir beden süsleme sanatı olarak hayatımızda varolmaya devam ediyor.

Farklı zevklerin ve tarzların özgürce bedenlerini diledikleri gibi süslemeleri umarız ki her zaman kusursuzca devam etsin….

kupe